RULAND MANUFACTURING VMT10-10-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 10mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€39.35 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 11.91 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 119.91 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.16" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Table Accessories
- Label Makers and Printers
- Cutting and Grinding Fluids
- Blender and Drink Mixer Accessories
- Post Driver Accessories
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- MCR SAFETY Mustang Premium Grain Leather Palm Work Gloves
- RUD CHAIN VCGH-G Bolt On Excavator Hooks
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- NORDFAB Ball Joints
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Check Valves, Threaded Ends, FKM
- INTERMATIC Weatherproof Covers, Single Gang
- WATTS LFDPG-1 Series Pressure Gauges
- FILLRITE Hand Operated Drum Pumps, Piston Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT10-10-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 10mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.35 /pack
