RULAND MANUFACTURING VMST75-89-M12-70-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 89mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 3 1/2" |
| Maximum Axial Load | 571 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.79" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.95" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 714 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.46" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 7.49 |
| Ship width (cm) | 7.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Power Supplies
- Electronic Ballasts
- Sleeve and Thimble Kits
- Temporary Emergency Shelters
- Forks
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- KEO Countersinks, 6-Flute, Cobalt
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- GRAINGER Welding Rod Er100s1
- KETT TOOLS Pins
- ALL GEAR Handline Pro Worklines
- STEARNS BRAKES Brushes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST75-89-M12-70-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 89mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.89 /unit
