RULAND MANUFACTURING VMST75-89-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 89mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 3 1/2" |
| Maximum Axial Load | 441 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.79" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.95" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 560 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.46" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.35 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 7.49 |
| Ship width (cm) | 7.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rules and Straight Edges
- Automotive Specialized Tools
- Check Nut Wrenches
- Window Locks and Hardware
- Plate and Beam Lifting Clamps
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Black
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- APPROVED VENDOR Side and Back Rail Kit
- KERN AND SOHN Hooks
- LEESON Variable Torque Agricultural Duty Motors, Single Phase, TEAO PSC Type, Rigid Base
- SPEARS VALVES CPVC Y Strainers, True Union Socket Ends, EPDM
- CEMENTEX USA Metric Insulated Sockets, 3/8 Inch Square Drive
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST75-89-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 89mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.89 /unit
