RULAND MANUFACTURING VMST75-89-M12-40-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 89mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€39.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 3 1/2" |
| Maximum Axial Load | 299 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.79" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.95" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 377 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.46" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 7.49 |
| Ship width (cm) | 7.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Vibrators
- Bib Overalls
- Glove Dispensers
- Hydronic Heater Elements
- Shadow Boards
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings, Metric
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- VIBCO KA Pneumatic Internal Concrete Vibrators
- TENNSCO Shelf Riser
- APPROVED VENDOR Plastic Half Rounds
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting Cleanout Adapters With Plug, Spigot x Cleanout
- BOSTON GEAR 10 Diametral Pitch Cast Iron Worm Gears
- MORSE CUTTING TOOLS 5965 Series Single End Mills, 4-Flute Ball Nose, Solid Carbide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST75-89-M12-40-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 89mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.89 /unit
