RULAND MANUFACTURING VMST70-58-M12-70-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 58mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€34.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.28" |
| Maximum Axial Load | 447 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.55" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.76" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.46" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 5.79 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Grease Gun Accessories
- Impact Socket Extensions
- Drawer Slides
- Tool Posts
- Aluminum Rectangular Tube Stock
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 107MAT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- ACROVYN Eggshell End Cap, Acrovyn
- LAB SAFETY SUPPLY Tissue Culture Flasks
- FANTECH RVF Series Exterior Mount Fans
- BW TECHNOLOGIES Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST70-58-M12-70-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 58mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€34.47 /unit
