RULAND MANUFACTURING VMST70-58-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 58mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€34.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.28" |
| Maximum Axial Load | 342 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.55" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.76" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 628 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.46" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 5.79 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic and Oil Filtration Systems
- Agricultural and Garden Forks
- Precision Measuring Accessories
- Backflow Preventer Repair Kits
- Pool Light Junction Boxes
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- LUMAPRO Miniature Bi-Polar LED Bulb, T3 1/4, 24V
- BRADY Label, Not Metal Detectable
- DAYTON Cable Assemblies
- STEARNS BRAKES 236 Series Clutches/Brakes
- DYNABRADE Shims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST70-58-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 58mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€34.47 /unit
