RULAND MANUFACTURING VMST51-57-3/8-55-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 2.01 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 1.1 Inch Stud Lg., 2.24 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
Get it by Thursday, May 21
€38.87 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.24" |
| Maximum Axial Load | 191 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 2.01" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 285 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 5.69 |
| Ship length (cm) | 5.11 |
| Ship width (cm) | 5.11 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdrivers
- Cookware
- Sign Holders
- Cutting Tool Storage
- Manual Drain Cleaners
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- COTTERMAN Aluminum Wheelbarrow Ladders
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene White
- FALLTECH Full Body Harness
- SIEMENS QPJ Series Bolt On Circuit Breakers
- SMITH-BLAIR Saddle Clamp 3 Inch
- WATTS BF03-121 Series Butterfly Valves
- SANDPIPER Foot, Mounting
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST51-57-3/8-55-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 2.01 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 1.1 Inch Stud Lg., 2.24 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
€38.87 /pack
