RULAND MANUFACTURING VMST50-68-M10-70-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 68mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€25.72 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.68" |
| Maximum Axial Load | 438 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 657 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 6.81 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Blades
- Syringe Filters
- Water Supply Nozzles
- ESD and Cleanroom Stools
- Center Drills
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- IDEAL Male/female Ballast
- ALVORD POLK Tin Coated, Straight Shank Right Hand Spiral Chucking Reamers
- LINN GEAR Taper-Lock Series Sprockets, 160 Chain
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Fine Thread, Variable Length
- LINEMASTER Hercules Anti Trip Foot Switches, OX Shield
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-68-M10-70-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 68mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€25.72 /pack
