RULAND MANUFACTURING VMST50-68-M10-55-SSNR Rubber Bumper, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 68mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€32.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.68" |
| Maximum Axial Load | 200 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 297 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 6.81 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Heating Cables
- Draft Booster Motors
- Pry Bar Lever Dollies
- Magnetic Sheet Separators
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Male
- MCR SAFETY Cut Pro Ninja Force Cut Resistant Work Gloves
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 9.5 mm Dots
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- SPEEDAIRE Air Gun Manifolds
- GORLITZ Innercore Cable Bulbheads
- BALDOR / DODGE QD Series, SK, V Belt Sheaves
- KM SYSTEMS Clamping Unit
- RIP TIE Write On Hook and Loop Cable Ties
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-68-M10-55-SSNR Rubber Bumper, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 68mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€32.56 /unit
