RULAND MANUFACTURING VMST50-68-M10-40-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 68mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€25.72 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.68" |
| Maximum Axial Load | 200 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 297 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 6.81 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmet Accessories
- Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
- Pump and Cylinder Sets
- Shadow Boards
- Ogee Washers
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- ANSELL 04-644 Alphatec Comfortable Pvc Coated Gloves
- CAROL Carolprene Multi-Conductor Cable, Braid Shield
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
- QORPAK Closure 53-400 White
- BUSSMANN ANN Series Forklift Limiter Fuses, Very Fast Acting
- SPEEDAIRE Cable Reels
- T&S Water Guns, Rear Trigger
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-68-M10-40-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 68mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€25.72 /pack
