RULAND MANUFACTURING VMST50-61-M8-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 61mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€59.15 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.4" |
| Maximum Axial Load | 342 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.6" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 571 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.6 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Temporary Job Site Lights
- Pressure Washer Nozzles
- Door Sweeps
- Laboratory Air Compressors
- DWYER INSTRUMENTS BTLRN Series Long Reach Bimetal Thermometers
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, White
- WESTWARD Knee Pads, Polypropylene, 2 Straps
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- APPROVED VENDOR Gas Cylinder Truck
- APPROVED VENDOR Tubing Seamless 2 Inch
- SPEARS VALVES CPVC True Union Industrial 3-Way Horizontal Full Port Ball Valves, DIN Socket, EPDM, Metric
- SPEARS VALVES PVC Diaphragm Valves, Socket Ends, FKM Seals
- DESTACO Replacement Cylinders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-61-M8-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 61mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€59.15 /pack
