RULAND MANUFACTURING VMST50-61-M8-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 61mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€59.15 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.4" |
| Maximum Axial Load | 135 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.6" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 223 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Terminal Block Accessories
- Spring Scales
- Motor Lead Disconnects
- Material Hoses
- PTFE Hose With Wire Braid
- DICKSON Pressure Data Loggers
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 794S Duplex Basket Strainers
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- ALLEGRO SAFETY Diopters
- VERMONT GAGE Chr ZZ Go/NoGo Reversible Assemblies,
- DAYTON Hinge Kits
- STARRETT 99914 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
- MICRO 100 Forming Bits, Brazed, AR Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-61-M8-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 61mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€59.15 /pack
