RULAND MANUFACTURING VMST50-50-M10-70-FZNR/5PK Rubber Bumper, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, 28mm Stud Length, 50mm Height
Get it by Friday, May 22
€47.57 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 252 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 514 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.58 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Rubber Seals
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Refrigerated Compressed Air Dryers
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Coil Hooks
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- ANVIL AS6108 Series Square Nuts
- EXCELON PVC Pipe
- LEWISBINS Bin Dividers
- EATON E26 Series StackLight Mounting Bases
- REGAL Super Tuf-V End Mills, Single End, 4 Flutes, HSS, CC, Alcrona
- SIOUX CHIEF Plastic Tubular, Waste Arms, Slip Joint
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-50-M10-70-FZNR/5PK Rubber Bumper, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, 28mm Stud Length, 50mm Height
€47.57 /pack
