RULAND MANUFACTURING VMST50-50-M10-55-FZNR/5PK Rubber Bumper, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, 28mm Stud Length, 50mm Height
Get it by Friday, May 22
€47.57 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 218 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 445 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.55 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Loose Absorbents
- Rotary Joint Cartridges
- Screen Door Hardware
- Safety Storage Buildings
- Pulsation Dampener
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 89 mm Opening
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- QMARK Mounting Frame, 3-3/4", Surface
- APPROVED VENDOR Sight Glasses
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Hot Start DNA Polymerase
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting Riser Extensions
- MI-T-M Stationary Industrial Two Stage Gasoline Air Compressors, 20 Gallon
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-50-M10-55-FZNR/5PK Rubber Bumper, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, 28mm Stud Length, 50mm Height
€47.57 /pack
