RULAND MANUFACTURING VMST50-43-M10-40-55-SSNI Rubber Bumper, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 40mm Stud Lg., 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€38.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.57" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drinking Fountain Parts
- High Speed Semiconductor Fuses
- Time Delay Midget Fuses
- Confined Space Entry Winches
- Vertical Pump Motors
- OIL SAFE Color Coded Drum Label Kits
- TURTLESKIN SFX-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- RUD CHAIN Torque Adapters
- JOHN GUEST Pipe Inserts
- ANVIL 261P Series Riser Clamps, Primed Steel
- STANLEY VIDMAR Shelf Riser
- ENERPAC RTEX Series Reaction Tube Extensions
- RWM Standard Plate Casters
- MORSE CUTTING TOOLS 5420 Series Drills, Carbide Tipped
- ZSI-FOSTER Push Button Safety Couplers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-M10-40-55-SSNI Rubber Bumper, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 40mm Stud Lg., 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, SS
€38.74 /unit
