RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-31.8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 1.25 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€58.31 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.25" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.53 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifier Lights
- Cube Trucks
- Street Light Disconnects
- Glue Gun Accessories
- Fence Rails
- AKRO-MILS 30138 Shelf Bins
- MCR SAFETY BearKat Series, Wraparound Frame Safety Glasses
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- ANSELL 58-435 Alphatec Heavy Duty High Dexterity Gloves
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, SS, Press x Press, FKM Seal
- LITTLE GIANT Heavy-Duty Platform Truck
- FSI Emergency Shelter System
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 13/16-16 Un
- BOSTON GEAR Inline Planetary Gearboxes
- NIBCO 710-3 Series Tees, F x F x C, Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-31.8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 1.25 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€58.31 /pack
