RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-19-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.75 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€57.07 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.75" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.51 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fully Threaded Studs
- Hole Drill Bore and Wire Gauges
- Post Top Accessories
- Portable Stage Packages
- Underground Enclosure Covers
- MEMPHIS GLOVE Luminator Drivers Insulated Work Gloves
- ANSELL 58-435 Alphatec Heavy Duty High Dexterity Gloves
- VIEGA PROPRESS Tee, 304 SS, Press x Press x Press, FKM Seal
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- KIPP 10-32 Thread Size Mushroom Knob
- SPEARS VALVES PVC Gray Single Entry Ball Valves, Threaded Ends, FKM
- APPLETON ELECTRIC Explosionproof Hood Mount Incandescent Fixtures
- OSG General Purpose Finishing Carbide Ball End Mills
- STARRETT 91930 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-19-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.75 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€57.07 /pack
