RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-16-55-SSPS Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
Get it by Thursday, May 21
€48.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 355 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.42" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Silicone |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 845 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Tankless Water Heaters
- Kitchen and Wet Area Mats
- Winch Bars
- Parking Curb and Speed Bump Accessories
- Electrical Control Pilot Lights
- TURTLESKIN CP-400 Insider Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP5080 Series Belt Sanders
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide
- MUELLER INDUSTRIES 911U UL Fireline Strainers
- LISTA Open Front Shelf Cabinet
- ANVIL C-Clamps
- WOODHEAD 130141 Series Connector
- MARCOM Compliance Training Programs
- PIP Hoods & Paint Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-16-55-SSPS Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
€48.79 /unit
