RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-15.9-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€58.06 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Rope Barriers
- Thermocouple Probes
- Stair Unit Accessories
- Dishes and Petri Dishes Accessories
- LOC-LINE Y Fittings
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 1603-C Chexter Check Valves
- RENEWABLE LUBRICANTS Cycle Engine Oils
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-20 Un
- CEMENTEX USA Metric Box End Wrenches
- NIBCO 5804-2 Series Male Adapters, Spg x MIPT, ABS DWV
- MORSE DRUM 285 Series Forklift-Karriers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-15.9-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€58.06 /pack
