RULAND MANUFACTURING VMST45-51-3/8-55-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 1.77 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 2.01 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
Get it by Thursday, May 21
€30.10 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.01" |
| Maximum Axial Load | 168 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.59" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.77" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 284 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 5.11 |
| Ship length (cm) | 4.5 |
| Ship width (cm) | 4.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Air Compressor Combination Units
- Sign Post Accessories
- Tee-Joints
- Belt Drive Centrifugal In-Line Blowers
- Air Curtain Cabinets
- IRONCAT Mechanics Gloves, Premium Heavy Duty Goatskin Leather
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 16 mm Tubes
- ANVIL AS100 Series Channels, Solid
- ANVIL AS300BTB Series Welded Channels
- COOPER B-LINE Type 12 Flexible Fittings
- WESTWARD Socket Bit Sets
- HADCO Junction Boxes
- LINEMASTER Explosion Proof Industrial 500 Foot Switches
- BALDWIN ESTATE Napa Handlesets With Ellipse Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST45-51-3/8-55-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 1.77 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 2.01 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
€30.10 /pack
