RULAND MANUFACTURING VMST38-45-5/16-55-SSNR/2PK Rubber Bumper, 1.5 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€35.36 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.77" |
| Maximum Axial Load | 146 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 374 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 4.5 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- String Trimmers
- Limit Switch Accessories
- Cable Hoists and Ratchet Pullers
- Inspection Gloves and Glove Liners
- Tire Balancing Beads
- OIL SAFE ID Tabs
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- GRAINGER General Purpose Spiral Point Taps
- WILKERSON Differential Pressure Indicators
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Permanently Marked Duplex Receptacles, One Controlled Face, 15A
- DEWALT Wedge Anchors
- KURIYAMA Food Grade Hose Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-45-5/16-55-SSNR/2PK Rubber Bumper, 1.5 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
€35.36 /pack
