RULAND MANUFACTURING VMST38-45-5/16-55-FZNR/5PK Rubber Bumper, 1.5 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
Get it by Friday, May 22
€25.34 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.77" |
| Maximum Axial Load | 146 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 374 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 4.5 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Heating and Cooling Tools
- Industrial and Fire Hose Nozzles
- Percussion Tools
- Class J Fuses
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- GEORG FISCHER Coupling, CPVC
- LUXOR Audio-Visual Cart w/Electric
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 9/16-24 Unef
- RUKO Deburring Blades
- KIMBLE CHASE Flow Control Inlet Adapters, Right Angle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-45-5/16-55-FZNR/5PK Rubber Bumper, 1.5 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
€25.34 /pack
