RULAND MANUFACTURING VMST38-32-M8-30-55-SSPS Rubber Bumper, 38mm OD, M8 Threaded Stud, 30mm Stud Lg., 32mm Ht., 55 Shore A Silicone Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€47.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.26" |
| Maximum Axial Load | 202 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.31" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Silicone |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 645 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.18" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Miter Saws
- Cold Weather Headwear and Liners
- Tower Light Assemblies
- Manhole Cover Accessories
- Recycled Trash Bags and Liners
- ABUS 75 Series Brass Keyed Alike Padlocks
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- SMC VALVES Arx Series Regulator
- GROVE GEAR EL Series, B-L Style, 842 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- ANVIL 140S Series Threaded Studs
- ANVIL AS687 Series Slotted U Supports
- NIBCO S61BC-E Series Ball Check Valves, Socket, True Union, Black PP, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-32-M8-30-55-SSPS Rubber Bumper, 38mm OD, M8 Threaded Stud, 30mm Stud Lg., 32mm Ht., 55 Shore A Silicone Jacket, SS
€47.38 /unit
