RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-9.5-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.37 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€41.88 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.26" |
| Maximum Axial Load | 270 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.37" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 714 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.37" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Strainers
- Abrasive Wheel Adapters
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Mobile Storage Cabinets
- Belt Barrier Receiver Posts
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- DESTACO 5305 Series Horizontal Hold Down Clamps
- TEMPCO TRH3 Series Tubular Radiant Heaters
- ANVIL 001CTG Series Adjustable Clevis Hangers, Copper Plated, Imperial
- MULTIFAN Single Phase Panel Fans
- KERN AND SOHN 347 Series Weight Containers
- KISSLER & CO Two-Handle Bathroom Cartridges
- KIMBLE CHASE Clear Glass Square Tablet Bottles
- AIRSPADE 5000 Utility Series Pneumatic Soil Excavation Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-9.5-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.37 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€41.88 /pack
