RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-31.8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 1.25 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€41.88 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.26" |
| Maximum Axial Load | 270 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.37" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 714 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.25" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Mounting Bases
- Carboys and Jerricans
- Open End Wrench Sets
- Steering and Turning Bars
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- MCR SAFETY Neomax Neoprene Coated Green Work Gloves
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- XTEND & CLIMB Step Stools
- STURTEVANT RICHMONT Interchangeable Torque Wrench Heads
- PARKER Hose Barb, Brass
- MARTIN SPROCKET Double Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 160 Chain Number
- COOPER B-LINE Beams
- JAMCO Safety Cabinets For Paint And Ink Cans 1 or 2 Door Types, Manual Close
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-31.8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 1.25 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€41.88 /pack
