RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-16-55-SSPS Rubber Bumper, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
Get it by Thursday, May 21
€35.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.26" |
| Maximum Axial Load | 202 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.31" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Silicone |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 645 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Convertible Hand Trucks
- Hole Saw Kits
- Ultrasonic Leak Detectors
- Magnetic Sheet Separators
- Food Storage Shelving Accessories
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets, Electro Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks, Wide Mouth, Class A
- GORLITZ Innercore Cable Downheads
- ZURN Drains
- SECURITECH Interchangeable Core Cylinders
- SCOTSMAN Harness
- PLAST-O-MATIC EBVF1-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-16-55-SSPS Rubber Bumper, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
€35.93 /unit
