RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-15.9-55-SSNI/2PK Rubber Bumpers, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
Get it by Thursday, May 21
€41.24 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.26" |
| Maximum Axial Load | 270 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.37" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 714 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Carboys and Jerricans
- Pallet Jacks
- Rim Locks and Auxiliary Locks
- Float Rods Adapters and Nuzzle Assemblies
- Paint Shakers
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- ANSELL 37-646 Alphatec Latex Free Chemical Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- MUELLER INDUSTRIES 105MDT Silent Check Valves
- DIXON Series F Control Valves
- OIL SAFE Bulk System Filter Upgrade Kits
- HUSKIE TOOLS Crimping Dies
- MILLER BY HONEYWELL Revolution Harnesses
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Standard Port, Solder x Crimp Pex Connection, 400 CWP
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-15.9-55-SSNI/2PK Rubber Bumpers, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
€41.24 /pack
