RULAND MANUFACTURING VMST35-40-M8-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 35mm OD, M8 Threaded Stud, 23mm Stud Lg., 40mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€29.75 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 67.44 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.38" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 171 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3.51 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Recessed Lighting Housings and Kits
- Insulation Displacement Connectors
- Strap Wrenches
- Carpet Extractor Accessories
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- ELVEX Full Magnifying Protective Eyewears
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- APPROVED VENDOR R Od Seal 2 Id
- VULCAN HART Belly Bar
- KERN AND SOHN 308 Series Milligram Test Weights
- CONTINENTAL Petroleum Hose Assemblies
- LAMP ESR10 Series Full Extension Drawer Slides
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST35-40-M8-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 35mm OD, M8 Threaded Stud, 23mm Stud Lg., 40mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€29.75 /pack
