RULAND MANUFACTURING VMST32-38-5/16-55-FZNR/10PK Rubber Bumper, 1.26 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
Get it by Friday, May 22
€45.94 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1 1/2" |
| Maximum Axial Load | 45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.29" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.26" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 155 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Lubricant Storage and Dispensing Systems
- Right Angle Drills
- Maintenance Set Accessories
- Hangers
- Spoons and Dollies
- REVCOR Propeller, 20 inch
- OIL SAFE Color Coded Drum Label Kits
- NEWSTRIPE Rollmaster Roller Kit
- SOLA/HEVI-DUTY 24 to 28VDC, DC Power Supply
- SAFETY TECHNOLOGY INTERNATIONAL Alarm Mini Controller
- YORK Sheaves
- SANDVIK COROMANT Shims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST32-38-5/16-55-FZNR/10PK Rubber Bumper, 1.26 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
€45.94 /pack
