RULAND MANUFACTURING VMST32-26-M8-30-55-SSNI/2PK Rubber Bumpers, 32mm OD, M8 Threaded Stud, 30mm Stud Lg., 26mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, SS
Get it by Friday, May 22
€44.85 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.02" |
| Maximum Axial Load | 205 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.26" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.26" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.18" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.59 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Gauge Kits
- Safety Interlock Switch Accessories
- Air Powered Confined Space Fans and Blowers
- Airless Spray Guns
- Gas Springs and Dampers
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 3B
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- ANVIL AS500H Series Channel With Holes
- KRUEGER Overfill Gauge, 2 Inch
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- SPEARS VALVES PVC Drain Waste And Vent Pipe P100 Couplings, H x H
- CADET Heaters
- MERIT BRASS 4008 Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST32-26-M8-30-55-SSNI/2PK Rubber Bumpers, 32mm OD, M8 Threaded Stud, 30mm Stud Lg., 26mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, SS
€44.85 /pack
