RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-9.5-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.37 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€33.51 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.02" |
| Maximum Axial Load | 205 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.26" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.26" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.37" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.59 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rules and Straight Edges
- MIG Welder Accessories
- Portable Lockout Kits
- Mobile Work Tables
- Blank Tags
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 2B
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- WESCO Spartan III Aluminium Hand Trucks
- APOLLO VALVES Powerpress Series 45 Degree Elbows
- KERN AND SOHN DE-D/A Series Platform Scales
- TEADIT Energizer ET Full Face Cut Gaskets, PTFE/EPDM
- SIOUX CHIEF Tank-To-Bowl Repair Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-9.5-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.37 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€33.51 /pack
