RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-31.8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 1.25 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€34.25 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.02" |
| Maximum Axial Load | 205 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.26" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.26" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.25" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.59 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Aluminum Fan Blades
- Demolition Hammer Accessories
- Power Distribution Blocks
- Welding Blankets Curtains and Screens
- Emergency Shelter Heaters and Air Conditioners
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- APPROVED VENDOR Portable Cord, SOOW Jacket Type
- PASS AND SEYMOUR Tamper Resistant Clock Hanger Receptacles
- GATES Standard V-Belts, D Section
- INSIZE Edges
- LENNOX Housings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-31.8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 1.25 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€34.25 /pack
