RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-22.2-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.87 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€33.51 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.02" |
| Maximum Axial Load | 205 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.26" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.26" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.87" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 2.59 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Vinyl Edge Trim
- Floor Machine Pads
- Control Keys
- Bollards
- Sealers
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- DIXON Block And Bleed Needle Valves
- HOFFMAN Type 12 Free Stand Multi Door Enclosures
- SMC VALVES Adapters
- INTERMATIC Weatherproof Covers, Single Gang
- WHEATON 855 Series Acura Manual Multichannel Pipettes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-22.2-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.87 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€33.51 /pack
