RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-16-55-SSPS/2PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
Get it by Thursday, May 21
€35.68 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.02" |
| Maximum Axial Load | 171 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.26" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.26" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Silicone |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 668 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.59 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Hand Pad Rolls
- Audio Speakers
- Drain Covers and Seals
- Round Slings
- Labware Washer Accessories
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Partition Hanging Basket Clear Label Holders
- PASS AND SEYMOUR Pin And Sleeve Watertight Inlets
- EATON E2F Type Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
- EATON BABRSP Series Smart Circuit Breakers
- APPROVED VENDOR C Channel Stocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST32-26-5/16-16-55-SSPS/2PK Rubber Bumpers, 1.26 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.02 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
€35.68 /pack
