RULAND MANUFACTURING VMST30-36-M8-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 36mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€26.28 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.42" |
| Maximum Axial Load | 146 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.35" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 411 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 3.61 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Meal Delivery Carts
- Thermostat Accessories
- Splice Kits
- U-Cups
- Toolboard and Bin Storage Trucks
- AKRO-MILS 35200 Nest And Stack Totes
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 14 Inch Length
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- LUMAPRO LED Tape Lights
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Blue
- TENNSCO Mobile Service Bench
- COOPER B-LINE B270R Four Hole Right Single Corner Wing Fittings
- BRADLEY Wash Stations
- MCR SAFETY Pockets
- PLAST-O-MATIC EASMT Series Solenoid Valves, Polypro
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST30-36-M8-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 36mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€26.28 /pack
