RULAND MANUFACTURING VMS30-25-M8-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 25mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€47.27 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 231.55 lbs. |
| Maximum Deflection | 1/4" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 942.17 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Light Panels
- Wagon Trucks
- Rigid Couplings
- Planer Accessories
- Fire Extinguisher Brackets
- KRYTOX 240AB Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- HONEYWELL Rig Dog Knit Cold Protect Gloves
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- ASCO VALVES Brass Solenoid Valve
- ENPAC Snap-Up Berms
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive Long Hex Bit Sockets
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- UNISTRUT P4001 Series Channels, 20 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-25-M8-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 25mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€47.27 /pack
