RULAND MANUFACTURING VMS30-25-M8-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 25mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€35.34 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 231.55 lbs. |
| Maximum Deflection | 1/4" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 942.17 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Blower Wheels
- MIG Gun Consumables
- Concrete Floats
- Power Supply Cord
- Cable Controlled Gas Shut-Off Valves
- AKRO-MILS 30280 Akrobins Super Size Bins
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- HI TEMP Welding Blanket
- ANSELL 37-676 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Metric
- FPE Molded Case Circuit Breakers: NB Series
- KABA ILCO Lever Door Holder
- GORLITZ Hose Guards
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting 90 Degree Long Sweep Elbows, Socket x Socket
- NIBCO 6201 Series Socket Couplings, S x S, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-25-M8-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 25mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€35.34 /pack
