RULAND MANUFACTURING VMS30-25-M8-40-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 25mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€35.34 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 129.27 lbs. |
| Maximum Deflection | 1/4" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 525.33 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Suspensions
- Water Detectors
- Pipe Locators
- Trailer Lighting Kits
- Mechanics Length Drill Bits
- ANSELL 56-015 Alphatec Pvc Aprons
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- MUELLER INDUSTRIES 165-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 911U UL Fireline Strainers
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- APPROVED VENDOR Socket Weld Flange, Stainless Steel
- APPLETON ELECTRIC Fixture Hanger
- VESTIL PARK-P-FD Series Fold Down Bollards
- TUNGALOY Trigon Indexable Turning Inserts
- STREN-FLEX Triangle Triangle Web Slings, Nylon, Steel Fittings, Type 2
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-25-M8-40-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 25mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€35.34 /pack
