RULAND MANUFACTURING VMS30-20-M8-70-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€33.07 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 422.64 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2141.31 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fastener Assortments
- Belt Driven Exhaust Fans
- Carbide-Tipped Drill Bits
- Combination Starters
- Joystick Operators
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- MECHANIX Fastfit Work Gloves
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- VESTIL Dock Leveler Accessories
- ASHCROFT 1001TH Series Panel Mount Gauges
- REES 22.5 mm Non Illuminated Emergency Stop Push Buttons
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Rear Cable Management Mounting Bars
- SPEAKMAN Lifesaver SE Series Horizontal Emergency Showers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-20-M8-70-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€33.07 /pack
