RULAND MANUFACTURING VMS30-20-M8-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€33.66 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 227.06 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1170.58 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Condiment Self-Serve Centers
- Tree Pole Climbers and Accessories
- HVAC Brushes
- Filter
- Insulated Pipe Covers
- LOC-LINE Round Nozzle
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- MECHANIX Fastfit Work Gloves
- ANVIL AS9402 Series Hinge Connectors, 2-Hole
- ASHLAND CONVEYOR Drop In Ball Transfer Units
- PROTO Short Socket Bit 3/8 Drive
- SPEARS VALVES Polypropylene Schedule 80 Natural SR Threaded Fitting Flanges, SR Fipt
- EBERBACH Hoppers
- DESTACO DPDS Series Parallel Grippers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-20-M8-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€33.66 /pack
