RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-70-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€30.10 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 586.75 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 3968.55 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Disc Backup Pads
- Fire Alarm System Components
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Tapered Roller Bearing Cones
- Idler Sprockets
- DESTACO 351-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Speedfit Couplers
- VIBCO 40 Series Pneumatic Piston Vibrators
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- ANVIL AS400S Series Channel With Long Slots
- BATTALION Spring Door Stop
- MJ MAY Roll Stock, 2 Feet X 3 Inch
- VESTIL EHLT Series Electric Hydraulic Scissor Lift Tables
- CEMENTEX USA Metric Tool Kits
- 3M 8440 Series Cold Shrink Silicone Insulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-70-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€30.10 /pack
