RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€39.15 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 229.31 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1570.29 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Plasma Cutters
- Electric Shears
- Showerhead and Tub Accessories
- Absorbent Pads
- Valve Mounting Hardware
- AKRO-MILS 30280 Akrobins Super Size Bins
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- TURTLESKIN SFX-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- LINCOLN ELECTRIC Carbon Steel Metal Cored Welding Wire
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, RP11 Lamp Shape
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Prep XHD CA Medium Grit Std. Back-Up Pad Discs, Non-Woven
- SOLBERG Paper Filter Elements, 2 Micron Rating
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€39.15 /pack
