RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€31.68 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 229.31 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1570.29 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Motor Starters
- Engine Driven Pump Accessories
- Water Heater Vents
- Hazardous Location Enclosures
- Hydraulic Manual Stack Valve Systems
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- RUD CHAIN Keys With Spring
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- LAB SAFETY SUPPLY Low Density Polyethylene Bottle
- APPROVED VENDOR Flat Steel 4140
- BUSSMANN LPN-RK SPNP Series Specialty Fuses
- BATTERY DOCTOR Vehicle Harnesses
- HOFFMAN Type 1 Hinge Cover With Perforated Panel Enclosures
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€31.68 /pack
