RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-40-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€30.10 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 167.48 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1142.03 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Surface Protection Films
- Pneumatic Actuated Valve Accessories
- Finned Tubular Heater Elements
- Tap Holders
- Label Makers and Printers Accessories
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL C150 Series Cable Eyelets
- ANVIL AS210S Series Channel With Long Slots
- NORTH BY HONEYWELL Hard Hat Suspensions
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducers With Separate Input, Size 47
- STARRETT Attachments For 5004 Depth Gages
- AIRSPADE 5000 Utility Series Pneumatic Soil Excavation Tools
- SANDPIPER Diaphragm, 1-1/2 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-15-M8-40-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 15mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€30.10 /pack
