RULAND MANUFACTURING VMS25-30-M6-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€36.18 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 132.64 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 451.1 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- File Handles
- Adjustable Frequency Drive Accessories
- Automotive Fuses
- Soil Core Sampling Kits
- Machine Key
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- INTERMATIC GMX Series Time Switch
- ALLEGRO SAFETY Respirator & Equipment Carry/Mask Bags
- GROVE GEAR GRL Series, B-L Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- CROWN BOILER CO. Regulators
- WHEATON E-Z Decappers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-30-M6-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€36.18 /pack
