RULAND MANUFACTURING VMS25-30-M6-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€29.30 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 132.64 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 451.1 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Kitchenware Tumblers Bowls and Shakers
- Bathroom Fans
- Order Picking Carts
- Wireway Fittings
- Lampholders
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750 Gas Springs
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- OTC TOOLS Pullers
- LITTLE GIANT PUMPS Submersible Pump
- ANVIL Forged Steel Sockets With Lateral
- SLOAN Electronic Modules
- FUJI ELECTRIC Cover Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-30-M6-55-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€29.30 /pack
