RULAND MANUFACTURING VMS25-30-M6-40-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€27.72 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 65.19 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 222.7 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sink Pump Systems
- Vehicle Cleaning and Car Wash Brushes
- Tub Racks
- IEC Magnetic Contactors
- Cork Sheet Stock
- REVCOR Propeller, 16 inch
- DBI-SALA Delta Vest-Style Climbing Harnesses
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- PROTO Combination Flare Nut Wrench
- SPEARS VALVES PVC Y Strainers, Flanged Ends, EPDM Seals PVC Screen
- LINN GEAR Type B Sprockets, 120 Chain
- NIBCO 5801-2-F Series Flush Bushings, Spg x H, ABS DWV
- ZOELLER 940 Oil Guard Pump Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-30-M6-40-FZNR/10PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€27.72 /pack
