RULAND MANUFACTURING VMS25-25-5/16-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€43.96 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 151.07 lbs. |
| Maximum Deflection | 1/4" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 605.28 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drinking Fountain Parts
- Cut-Resistant Gloves
- File Cabinet and Cam Locks
- Polyurethane Hoses
- Pneumatic Controllers
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- KEO Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- PRECISION BRAND Arbor Shim 0.0030
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Check Valves, Flanged Ends, FKM
- EDWARDS MFG Angle Notchers
- FIREYE Connector Cables
- THERN 5FT25 Series Captain 2000 Stationary Davit Cranes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-25-5/16-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
€43.96 /pack
