RULAND MANUFACTURING VMS25-20-M6-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 20mm Height
Get it by Thursday, May 21
€30.00 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 130.39 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 656.67 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cell Phone Lockers
- Pneumatically Operated Drain Valves
- Master Sets
- Gas Detection Accessories
- Fiberglass Square Tube Stock
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Coverall Kit
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- CONDOR Nitrile Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- PROTO Double End SAE Ratcheting Box Wrench
- BISHOP-WISECARVER Linear Guide 2640mm
- HOFFMAN Frameless Window Kits
- APOLLO VALVES 4ALF Series, Backflow Preventer Repair Kits
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Remote Audio/Visual Alarms, 9-12 VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-20-M6-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 20mm Height
€30.00 /pack
