RULAND MANUFACTURING VMS25-20-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumper, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 20mm Height
Get it by Friday, May 22
€56.93 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 93.3 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 473.94 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin and Sleeve Boxes
- Laboratory Faucets
- Finger Cots
- Steam Fittings
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- TEMPCO Mi-Plus Band Heaters
- ANVIL 2804 Series Flat Anvilets, Threaded
- WALTER TOOLS F4041 Shoulder Milling Cutter
- WELDBEND CORP. Threaded Raise Faces
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND US Series Die Springs, Yellow, Heavy Duty
- PALMETTO PACKING 1357 Style Packing Seals
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-20-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumper, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 20mm Height
€56.93 /pack
